Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den 24 - Ledovce Franz Josef a Fox

26. 1. 2009

26.1.2008

 

Pondělí

 

Den 24.

 

Noc byla fajn, jen zas trochu vedro. Ráno, když jsme vylezli z auta, slétl se kolem mě roj sandflayů. A aby Jíťa nepřišla o nějaký novozélandský zážitek dovedl jsem sandflaye až k ní :-). Jíťa  totiž ne ní tak sladká jako já a tak po ní tolik nejdou:-).

Dnešek byl opět hodně přejezdový. Ujeli jsme 420km a cestou dělali jen kratší zastávky. První byla u říčního bazénku s průzračnou vodou. Druhá v Haastu, kde jsme v Íčku řešili, jestli budem číhat i na třetí druh tučňáka žijícího tady na Zélandu. Původně jsme chtěli, ale začínající deštík nás odradil. Navíc je v tuto dobu jen věcí náhody, jestli toho tučňáka uvidíme. Přijet o měsíc dříve, to by byla šance daleko větší. Tou dobou končí hnízdění na plážích.

Přejíždíme tedy o kus dál za turistickými tahouny západního pobřeží – ledovce Franze Josefa a Foxe. První v našem směru je Foxův ledovec. Je delší a dle našeho názoru i krásnější. Budí úctu svojí 300m hloubkou. Dlouhý je 13km a je to ledovec, který je neuvěřitelně blizoučko moře. O dalších 24 km dál na sever je ledovec Franze Josefa. Je to nejnavštěvovanější ledovec, ale podle nás je Fox zajímavější.

Zajímavou věcí k zamyšlení jsou cedule, které míjíte cestou k oběma ledovcům. Na cedulích se píše, že v těchto místech bylo čelo ledovce v roce 1750 atd. K dnešnímu dni se čelo ledovce  posunulo o spoustu km výše.

A to je z dnešního dne  téměř všechno. Na západním pobřeží toho kromě ledovců moc k vidění není. Zítra zas kousek přejedeme.

Čeká nás den ve jménu  logistiky. Takže organizace v íčkách a nákup surovin. S přírody to budou například palačinkové skály a národní park Nelson lakes. :-) Ještě GPS údaje k dnešní noci. Spíme v Hari Hari u veřejných WC.