Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hiebelův a Oulehlův pomníček

2. 3. 2008

Tento víkend nepřál dlouhým výletům. Je nedělní podvečer a Česká republika se vzpamatovává z vichřice Emma , která nám ještě nyní dokazuje svou sílu, ohýbá i ty nejstatnější buky a náš krok je v poryvech větru celkem nejistý.

 

Naším cílem je dnes Hiebelův kříž který by měl být někde poblíž zeleně značené cesty z nového harcova na Hašlerovu chatu.V mapách je to dosti nepřesně značené a tak není jednoduché ho najít,nám k tomu pomohla opravdu jen náhoda a kus hledačského štěstí.Prostě jsme si k návratu do údolí vybrali tu správnou pěšinku při které se tento pomníček lidského neštěstí nachází. 

František Hiebel byl v jizerských horách svážečem dřeva a právě při vykonávání své práce přišel o život.Na svých naložených saních na kterých mu prý něco prasklo narazil 22 února 1878 do stromu a byl na místě mrtev.

Kdo dnes do těch míst vstoupí tak si asi dokáže živě představit jak nebezpečná činnost to musela být. Kopec je to prudký tak že člověk by měl strach ho sjet na samotných saních natož když má za sebou ohromnou fůru dřeva.Vůbec si nedokážu představit, jak se takto naložené saně dají ovládat a brzdit,fuj tajxl!!!
Až při psaní těchto stránek si uvědomuji že jsme pomníček navštívili přesně o 130 let a deset dnů později co Franz Hiebel ponechal výchovu svých pěti malých dětí na své manželce.

 

Sestupem po již zmíněné cestě, se dostaneme k rybníčku kde se nachází další pomníček který pro změnu připomíná utonutí devítiletého Káji Oulehli který se zde v roce 1965 utopil v ledové vodě,když se projížděl na voru.

Poblíž tohoto pomníčku je ještě jedno zajímavé místečko které stojí za shlédnutí.My tomu soukromě říkáme magická kostka, mě se o ní povedlo zjistit že Je to kovová kostka která byla osazena do skály roku 1986 k 10.výročí spolku jedné školy.Měl by to být jejich symbol a hnací motor.spolek se prý zabývá stolní hrou Grand prix F1, což mě ovšem nic neříkáJ.

 

U Rybníčku už se začalo šeřit a než jsme došli domů tak už byla celkem tma. Byla to příjemná,díky větru i celkem adrenalinová procházka.Trvala nám se zastávkami na  fotodokumentaci klidnou chůzí nějaké tři hoďky.Měl sem ohromnou radost že i za nepřízně počasí se nám podařilo najít to co jsme chtěli.

 

Nezbývá než si přát i na dalších hledačských výpravách lovu zdar!!!   

 

Náhledy fotografií ze složky Hiebelův a Oulehlův pomníček

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář